Product Code: EEEFKC220UAR
Price range
AmountPrice incl. VAT (pcs)
1-9
wholesale
Min. qty: 1
Multiplier: 1
Total:
0.60
2026-05-25 Estimated delivery
*Total delivery cost will be calculated in the checkout.
Warehouse in Europe
Warehouse in Europe
90% positive feedback
94%+ positive feedback
30 day money back guarantee
30 day money back guarantee
Product description
Capacitor: electrolytic; low ESR; SMD; 22uF; 16VDC; Ø4x5.8mm; ±20% PANASONIC
Product code
EEEFKC220UAR
Supplier product description
Capacitor: electrolytic; low ESR; SMD; 22uF; 16VDC; Ø4x5.8mm; ±20%
Useful information
Supplier parameters
Product code
EEEFKC220UAR
Supplier's product code
EEEFKC220UAR
Product ID
U-2355638
Body dimensions
Ø4x5.8mm
Capacitance
22µF
Capacitors features
high temperature reflow
Case
B
Conform to the norm
AEC-Q200
Diameter
4mm
Height
5.8mm
Impedance
1.35Ω
Kind of capacitor
low ESR
Manufacturer
PANASONIC
Manufacturer series
FK
Mounting
SMD
Operating current
90mA
Operating temperature
-55...105°C
Operating voltage
16V DC
Service life
2000h
Type of capacitor
electrolytic
Tolerance
±20%