Product Code: CL-FD810CP-5G0.75
Brand
More similar products
Price range
AmountPrice incl. VAT (m)
1-9
wholesale
Min. qty: 1
Multiplier: 1
Total:
10.80
2026-05-27 Estimated delivery
*Total delivery cost will be calculated in the checkout.
Warehouse in Europe
Warehouse in Europe
90% positive feedback
94%+ positive feedback
30 day money back guarantee
30 day money back guarantee
Product description
Wire: control cable; ÖLFLEX® FD CLASSIC 810 CP; 5G0.75mm2; grey LAPP
U-2215774
Brand
Product code
CL-FD810CP-5G0.75
Supplier product description
Wire: control cable; ÖLFLEX® FD CLASSIC 810 CP; 5G0.75mm2; grey
Useful information
Supplier parameters
Product code
CL-FD810CP-5G0.75
Cable application
power chain
Cable external diameter
10.7mm
Cable structure
5G0.75mm<sup>2</sup>
Conform to the norm
IEC 60332-1-2
Core marking
black, numbered + ground wire
Core section
0.75mm<sup>2</sup>
Core structure
stranded
CPR standard
no classification
Earth core
yellow-green
Flexibility class
6
Information
The UL Label and Mark on full factory packaging only
Insulation colour
grey
Kind of core
Cu
Kind of material
flame retardant
Kind of wire
ÖLFLEX® FD CLASSIC 810 CP
Manufacturer
LAPP
Number of cores
5
Operating temperature
-40...80°C
Rated voltage
0.3kV