Product Code: SR05S7V2
More similar products
Price range
AmountPrice incl. VAT (pcs)
1-4
wholesale
Min. qty: 1
Multiplier: 1
Total:
12.75
2026-05-26 Estimated delivery
*Total delivery cost will be calculated in the checkout.
Warehouse in Europe
Warehouse in Europe
90% positive feedback
94%+ positive feedback
30 day money back guarantee
30 day money back guarantee
Product description
Converter: DC/DC; Uin: 9÷34VDC; Uout: 7.2VDC; Iout: 500mA; SIP3; THT XP POWER
Product code
SR05S7V2
Supplier product description
Converter: DC/DC; Uin: 9÷34VDC; Uout: 7.2VDC; Iout: 500mA; SIP3; THT
Useful information
Supplier parameters
Brand
XP POWER
Supplier's product code
SR05S7V2
Product ID
U-2308399
Body dimensions
11.68x7.5x10.16mm
Case
SIP3
Efficiency
86...95%
Input voltage
9...34V DC
Manufacturer
XP POWER
Manufacturer series
SR
Mounting
THT
Number of outputs
1
Operating temperature
-40...85°C
Output current
0.5A
Output voltage
7.2V DC
Protection
short circuit protection SCP
Switching frequency
330kHz