Product Code: EC7AW-24S33N
More similar products
Price range
AmountPrice incl. VAT (pcs)
1-4
wholesale
Min. qty: 1
Multiplier: 1
Total:
34.65
2026-05-27 Estimated delivery
*Total delivery cost will be calculated in the checkout.
Warehouse in Europe
Warehouse in Europe
90% positive feedback
94%+ positive feedback
30 day money back guarantee
30 day money back guarantee
Product description
Converter: DC/DC; 10W; Uin: 9÷36VDC; Uout: 3.3VDC; Iout: 2000mA; THT CINCON
Product code
EC7AW-24S33N
Supplier product description
Converter: DC/DC; 10W; Uin: 9÷36VDC; Uout: 3.3VDC; Iout: 2000mA; THT
Supplier parameters
Supplier's product code
EC7AW-24S33N
Product ID
U-2317764
Body dimensions
31.8x20.3x10.2mm
Case
DIP24
Efficiency
81%
Input voltage
9...36V DC
Insulation voltage
3kV DC
Manufacturer
CINCON
Manufacturer series
EC7AW
Mounting
THT
Number of outputs
1
Operating temperature
-40...85°C
Output current
2A
Output voltage
3.3V DC
Power
10W
Switching frequency
530kHz