Product Code: SKN141F17
no gallery
no gallery
More similar products
Sorry, we no longer have this product.
We recommend choosing from:
Other products in this category
*Total delivery cost will be calculated in the checkout.
Warehouse in Europe
Warehouse in Europe
90% positive feedback
94%+ positive feedback
30 day money back guarantee
30 day money back guarantee
Product description
Diode: rectifying; 1.7kV; 140A; anode to stud; E31; M12; screw type SEMIKRON DANFOSS
Product code
SKN141F17
Supplier product description
Diode: rectifying; 1.7kV; 140A; anode to stud; E31; M12; screw type
Useful information
Supplier parameters
Product code
SKN141F17
Product ID
U-3046287
Case
E31
Fastening thread
M12
Load current
140A
Manufacturer
SEMIKRON DANFOSS
Manufacturer series
SKN141F SKR141F
Max. forward impulse current
2.1kA
Max. forward voltage
1.8V
Max. load current
260A
Max. off-state voltage
1.7kV