Product Code: PLC-RSC-24/1IC/ACT
Sorry, we no longer have this product.
We recommend choosing from:
Other products in this category
*Total delivery cost will be calculated in the checkout.
Warehouse in Europe
Warehouse in Europe
90% positive feedback
94%+ positive feedback
30 day money back guarantee
30 day money back guarantee
Product description
Phoenix Contact
Relay: interface; SPST; Ucoil: 24VDC; 6A; 6A/250VAC; 2A/24VDC; IP20 PHOENIX CONTACT
Product code
PLC-RSC-24/1IC/ACT
Supplier product description
Relay: interface; SPST; Ucoil: 24VDC; 6A; 6A/250VAC; 2A/24VDC; IP20
Useful information
Supplier parameters
Product code
PLC-RSC-24/1IC/ACT
Brand
PHOENIX CONTACT
Supplier's product code
PLC-RSC-24/1IC/ACT
Product ID
U-2359090
AC contacts rating @R
6A / 250V AC
Body dimensions
14x80x94mm
Coil current
18mA
Coil voltage max.
33.6V DC
Coil voltage min.
20.2V DC
Contact material
AgSnO
Contacts configuration
SPST
DC contacts rating @R
2A / 24V DC
Electrical connection
screw terminals
IP rating
IP20
Manufacturer
Manufacturer series
PLC-RSC
Max. operating current
6A
Mechanical durability
300000000 cycles
Mounting
for DIN rail mounting
Operate time
8ms
Operating temperature
-40...60°C
Rated coil voltage
24V DC
Relay variant
interface
Switched voltage
max. 250V DC