Product Code: PLC-RSC-24DC/1/ACT
Price range
AmountPrice incl. VAT (pcs)
1-9
wholesale
Min. qty: 1
Multiplier: 1
Total:
21.15
2026-05-25 Estimated delivery
*Total delivery cost will be calculated in the checkout.
Warehouse in Europe
Warehouse in Europe
90% positive feedback
94%+ positive feedback
30 day money back guarantee
30 day money back guarantee
Product description
Phoenix Contact
Relay: interface; SPDT; Ucoil: 24VDC; 6A; 3A/230VAC; 2A/24VDC; IP20 PHOENIX CONTACT
Product code
PLC-RSC-24DC/1/ACT
Supplier product description
Relay: interface; SPDT; Ucoil: 24VDC; 6A; 3A/230VAC; 2A/24VDC; IP20
Useful information
Supplier parameters
Product code
PLC-RSC-24DC/1/ACT
Brand
PHOENIX CONTACT
Supplier's product code
PLC-RSC-24DC/1/ACT
Product ID
U-2359096
AC contacts rating @R
3A / 230V AC
Body dimensions
6.2x80x94mm
Coil current
9mA
Coil voltage max.
33.6V DC
Coil voltage min.
18.5V DC
Contact material
AgSnO
Contacts configuration
SPDT
DC contacts rating @R
2A / 24V DC
Electrical connection
screw terminals
IP rating
IP20
Manufacturer
Manufacturer series
PLC-RSC
Max. operating current
6A
Mechanical durability
200000000 cycles
Mounting
for DIN rail mounting
Operate time
5ms
Operating temperature
-40...60°C
Rated coil voltage
24V DC
Relay variant
interface
Switched voltage
max. 250V DC