Wire; ÖLFLEX® HEAT 260 MC; 3G0.75mm2; stranded; Cu; PTFE; black LAPP
Product Code: HEAT260MC-3G0.75
Brand
More similar products
Price range
AmountPrice incl. VAT (m)
1-9
wholesale
Min. qty: 1
Multiplier: 1
Total:
12.60
2026-05-26 Estimated delivery
*Total delivery cost will be calculated in the checkout.
Warehouse in Europe
Warehouse in Europe
90% positive feedback
94%+ positive feedback
30 day money back guarantee
30 day money back guarantee
Product description
U-203068
Brand
Product code
HEAT260MC-3G0.75
Supplier product description
Wire; ÖLFLEX® HEAT 260 MC; 3G0.75mm2; stranded; Cu; PTFE; black
Useful information
Supplier parameters
Product code
HEAT260MC-3G0.75
Cable external diameter
4.4mm
Cable structure
3G0.75mm<sup>2</sup>
Conform to the norm
IEC 60332-1-2
Core marking
colours + ground wire
Core section
0.75mm<sup>2</sup>
Core structure
stranded
CPR standard
no classification
Earth core
yellow-green
Flexibility class
5
Information
The UL Label and Mark on full factory packaging only
Insulation colour
black
Kind of core
Cu
Kind of material
no flame propagation
Kind of wire
ÖLFLEX® HEAT 260 MC
Manufacturer
LAPP
Number of cores
3
Operating temperature
-190...260°C
Rated voltage
0.3kV