Product Code: MCP1642D-18I/MC
no gallery
no gallery
More similar products
Sorry, we no longer have this product.
We recommend choosing from:
Other products in this category
*Total delivery cost will be calculated in the checkout.
Warehouse in Europe
Warehouse in Europe
90% positive feedback
94%+ positive feedback
30 day money back guarantee
30 day money back guarantee
Product description
PMIC; DC/DC converter; Uin: 0.35÷1.8V; Uout: 1.8V; 0.175A; DFN8; SMD MICROCHIP TECHNOLOGY
Product code
MCP1642D-18I/MC
Supplier product description
PMIC; DC/DC converter; Uin: 0.35÷1.8V; Uout: 1.8V; 0.175A; DFN8; SMD
Supplier parameters
Product code
MCP1642D-18I/MC
Brand
MICROCHIP
Supplier's product code
MCP1642D-18I/MC
Product ID
U-2940161
Case
DFN8
Efficiency
96%
Frequency
1MHz
Input voltage
0.35...1.8V
Integrated circuit features
with input to output bypass
Kind of integrated circuit
DC/DC converter
Kind of package
tube
Manufacturer
MICROCHIP TECHNOLOGY
Mounting
SMD
Number of channels
1
Operating temperature
-40...85°C
Output current
0.175A
Output voltage
1.8V
Quiescent current
400µA
Type of integrated circuit
PMIC
Tolerance
±3%