Product Code: KNP.8726250
Knipex
Brand
More similar products
Price range
AmountPrice incl. VAT (pcs)
1-2
wholesale
Min. qty: 1
Multiplier: 1
Total:
83.95
2026-05-27 Estimated delivery
*Total delivery cost will be calculated in the checkout.
Warehouse in Europe
Warehouse in Europe
90% positive feedback
94%+ positive feedback
30 day money back guarantee
30 day money back guarantee
Product description
Knipex
Pliers; insulated,adjustable; 0-46 mm nuts,pipes Ø 2"; 1kVAC KNIPEX
U-229163
Brand
Product code
KNP.8726250
Supplier product description
Pliers; insulated,adjustable; 0-46 mm nuts,pipes Ø 2"; 1kVAC
Useful information
Supplier parameters
Product code
KNP.8726250
Blade hardness
about 61 HRC
Conform to the norm
IEC 60900:2012
Grip capacity
max. 46mm
Kind of pliers
insulated
Manufacturer
Max. operating voltage
1kV AC
Oblique pliers/knives features
chrome plated head
Pliers length
250mm