Product Code: ANC-200P-19-18-M
Brand
More similar products
Sorry, we no longer have this product.
We recommend choosing from:
Other products in this category
*Total delivery cost will be calculated in the checkout.
Warehouse in Europe
Warehouse in Europe
90% positive feedback
94%+ positive feedback
30 day money back guarantee
30 day money back guarantee
Product description
Tape: electrical insulating; W: 19mm; L: 18m; Thk: 0.18mm; PVC film ANTICOR
Specifications
SKU
U-113071
Brand
Product code
ANC-200P-19-18-M
Supplier product description
Tape: electrical insulating; W: 19mm; L: 18m; Thk: 0.18mm; PVC film
Supplier parameters
Adhesion to steel
2.2N/cm
Colour
red
Dielectric strength
8V/mm
Elongation at rupture
260%
Kind of adhesive
synthetic caoutchouc
Kit contents
a set of 5 tapes in different colours: black, red, blue, white , yellow
Length
18m
Manufacturer
ANTICOR
Operating temperature
-18...105°C
Resistance to
most of oils
Tape application
bundling
Tape features
self-extinguishing
Tape material
PVC film
Tensile strength
33N/cm
Thickness
0.18mm
Type of tape
electrical insulating
Width
19mm