Product Code: SKKH215/18E
no gallery
no gallery
Sorry, we no longer have this product.
We recommend choosing from:
Other products in this category
*Total delivery cost will be calculated in the checkout.
Warehouse in Europe
Warehouse in Europe
90% positive feedback
94%+ positive feedback
30 day money back guarantee
30 day money back guarantee
Product description
Module: diode-thyristor; 1.8kV; 215A; SEMIPACK2; Ufmax: 1.5V; screw SEMIKRON DANFOSS
Product code
SKKH215/18E
Supplier product description
Module: diode-thyristor; 1.8kV; 215A; SEMIPACK2; Ufmax: 1.5V; screw
Useful information
Supplier parameters
Product code
SKKH215/18E
Case
SEMIPACK2
Electrical mounting
screw
Gate current
150mA
Load current
215A
Manufacturer
SEMIKRON DANFOSS
Max. forward impulse current
7kA
Max. forward voltage
1.5V
Max. off-state voltage
1.8kV