Product Code: CL110CY-40G0.5
Brand
More similar products
Price range
AmountPrice incl. VAT (m)
1-9
wholesale
Min. qty: 1
Multiplier: 1
Total:
28.30
2026-05-26 Estimated delivery
*Total delivery cost will be calculated in the checkout.
Warehouse in Europe
Warehouse in Europe
90% positive feedback
94%+ positive feedback
30 day money back guarantee
30 day money back guarantee
Product description
Wire; ÖLFLEX® CLASSIC 110 CY; 40G0.5mm2; PVC; transparent LAPP
U-148565
Brand
Product code
CL110CY-40G0.5
Supplier product description
Wire; ÖLFLEX® CLASSIC 110 CY; 40G0.5mm2; PVC; transparent
Useful information
Supplier parameters
Product code
CL110CY-40G0.5
Supplier's product code
CL110CY-40G0.5
Product ID
U-148565
Cable external diameter
18.2mm
Cable structure
40G0.5mm<sup>2</sup>
Conform to the norm
IEC 60332-1-2
Core marking
black, numbered + ground wire
Core section
0.5mm<sup>2</sup>
Core structure
stranded
CPR standard
E<sub>ca</sub>
Earth core
yellow-green
Flexibility class
5
Information
The UL Label and Mark on full factory packaging only
Insulation colour
transparent
Kind of core
Cu
Kind of material
no flame propagation
Kind of wire
ÖLFLEX® CLASSIC 110 CY
Manufacturer
LAPP
Number of cores
40
Operating temperature
-40...80°C
Rated voltage
0.3kV