Product Code: FCYOZ12X0.50
More similar products
Price range
AmountPrice incl. VAT (m)
1-9
wholesale
Min. qty: 1
Multiplier: 1
Total:
8.10
2026-05-25 Estimated delivery
*Total delivery cost will be calculated in the checkout.
Warehouse in Europe
Warehouse in Europe
90% positive feedback
94%+ positive feedback
30 day money back guarantee
30 day money back guarantee
Product description
Wire; TRONIC CY; F-CY-OZ; 12x0.5mm2; PVC; grey; 300V,500V; CPR: Eca HELU
Product code
FCYOZ12X0.50
Supplier product description
Wire; TRONIC CY; F-CY-OZ; 12x0.5mm2; PVC; grey; 300V,500V; CPR: Eca
Useful information
Supplier parameters
Product code
FCYOZ12X0.50
Cable external diameter
9.7mm
Cable structure
12x0.5mm<sup>2</sup>
Core marking
black, numbered
Core section
0.5mm<sup>2</sup>
Core structure
stranded
CPR standard
E<sub>ca</sub>
Earth core
none
Flexibility class
5
Insulation colour
grey
Kind of core
Cu
Kind of material
no flame propagation
Kind of wire
F-CY-OZ
Manufacturer
HELU
Manufacturer series
TRONIC CY
Number of cores
12
Operating temperature
-40...80°C
Rated voltage
0.3kV