Product Code: LIYCYCY4X2X0.50
Price range
AmountPrice incl. VAT (m)
1-9
wholesale
Min. qty: 1
Multiplier: 1
Total:
17.70
2026-05-26 Estimated delivery
*Total delivery cost will be calculated in the checkout.
Warehouse in Europe
Warehouse in Europe
90% positive feedback
94%+ positive feedback
30 day money back guarantee
30 day money back guarantee
Product description
Wire; PAAR-TRONIC-CY; LiYCY-CY; 4x2x0.5mm2; PVC; grey; 500V HELU
Product code
LIYCYCY4X2X0.50
Supplier product description
Wire; PAAR-TRONIC-CY; LiYCY-CY; 4x2x0.5mm2; PVC; grey; 500V
Useful information
Supplier parameters
Product code
LIYCYCY4X2X0.50
Cable external diameter
14.7mm
Cable structure
4x2x0.5mm<sup>2</sup>
Core marking
colours with colour repetition
Core section
0.5mm<sup>2</sup>
Core structure
stranded
CPR standard
no classification
Earth core
none
Flexibility class
5
Insulation colour
grey
Kind of core
Cu
Kind of material
flame retardant
Kind of wire
LiYCY-CY
Manufacturer
HELU
Manufacturer series
PAAR-TRONIC-CY
No. of pairs
4
Number of cores
8
Operating temperature
-40...80°C
Rated voltage
0.5kV