Product Code: H05VV5-F-3G0.5
More similar products
Price range
AmountPrice incl. VAT (m)
1-9
wholesale
Min. qty: 1
Multiplier: 1
Total:
2.30
2026-05-27 Estimated delivery
*Total delivery cost will be calculated in the checkout.
Warehouse in Europe
Warehouse in Europe
90% positive feedback
94%+ positive feedback
30 day money back guarantee
30 day money back guarantee
Product description
Wire; H05VV5-F,NYSLYÖ-JZ; 3G0.5mm2; unshielded; 300V,500V; Cu HELU
Product code
H05VV5-F-3G0.5
Supplier product description
Wire; H05VV5-F,NYSLYÖ-JZ; 3G0.5mm2; unshielded; 300V,500V; Cu
Useful information
Supplier parameters
Product code
H05VV5-F-3G0.5
Cable application
for environments with high humidity
Cable external diameter
5.5...7mm
Cable structure
3G0.5mm<sup>2</sup>
Core marking
black, numbered + ground wire
Core section
0.5mm<sup>2</sup>
Core structure
stranded
CPR standard
E<sub>ca</sub>
Earth core
yellow-green
Flexibility class
5
Insulation colour
grey
Kind of core
Cu
Kind of material
flame retardant
Kind of wire
H05VV5-F
Manufacturer
HELU
Number of cores
3
Operating temperature
-40...70°C
Rated voltage
0.3kV