Product Code: PS165P10Y01G24
Brand
Price range
AmountPrice incl. VAT (pcs)
1-4
wholesale
Min. qty: 1
Multiplier: 1
Total:
25.85
2026-05-27 Estimated delivery
*Total delivery cost will be calculated in the checkout.
Warehouse in Europe
Warehouse in Europe
90% positive feedback
94%+ positive feedback
30 day money back guarantee
30 day money back guarantee
Product description
Switch: piezoelectric; Pos: 2; SPST-NO; 0.2A/24VAC; 0.2A/24VDC ONPOW
U-295709
Brand
Product code
PS165P10Y01G24
Supplier product description
Switch: piezoelectric; Pos: 2; SPST-NO; 0.2A/24VAC; 0.2A/24VDC
Useful information
Supplier parameters
Product code
PS165P10Y01G24
Supplier's product code
PS165P10Y01G24
Product ID
U-295709
AC contacts rating @R
0.2A / 24V AC
Backlight colour
green
Body colour
silver
Body material
aluminium
Button shape
flat
Contact current max.
0.2A
Contacts configuration
SPST-NO
DC contacts rating @R
0.2A / 24V DC
Electrical life
50000000 cycles
Illumination
LED
Illumination voltage
24V DC
IP rating
IP68
Lead length
30mm
Leads
cables
Manufacturer
ONPOW
Mounting hole diameter
Ø16mm
Number of positions
2
Operating Force
6N
Operating temperature
-40...75°C
Stable positions number
1
Switched voltage
max. 24V DC