Product Code: TULT12-4BU-BU
Price range
AmountPrice incl. VAT (m)
1-269
wholesale
Min. qty: 54
Multiplier: 54
Total:
2026-05-26 Estimated delivery
*Total delivery cost will be calculated in the checkout.
Warehouse in Europe
Warehouse in Europe
90% positive feedback
94%+ positive feedback
30 day money back guarantee
30 day money back guarantee
Product description
Heat shrink markers; blue; thin walled; Shrinking ratio: 3: 1 HELLERMANNTYTON
Product code
TULT12-4BU-BU
Supplier product description
Heat shrink markers; blue; thin walled; Shrinking ratio: 3: 1
Useful information
Supplier parameters
Product code
TULT12-4BU-BU
Application of storage accessories
for marking wire and cable
Colour
blue
Diameter after shrinking
4mm
Manufacturer
HELLERMANNTYTON
Material
crosslinked polyolefin POX
Min. diameter before shrinking
12mm
Operating temperature
-55...135°C
Related items
H6100
Shrinkage temperature
90°C
Shrinking ratio
3:1
Type of storage accessories
heat shrink markers
Version
thin walled
Wall thickness
0.85mm