Product Code: GQ12-AH-10DJY24VS
no gallery
no gallery
Brand
More similar products
Sorry, we no longer have this product.
We recommend choosing from:
Other products in this category
*Total delivery cost will be calculated in the checkout.
Warehouse in Europe
Warehouse in Europe
90% positive feedback
94%+ positive feedback
30 day money back guarantee
30 day money back guarantee
Product description
Switch: vandal resistant; Pos: 2; SPST-NO; 2A/36VDC; IP65; OFF-(ON) ONPOW
U-1921592
Brand
Product code
GQ12-AH-10DJY24VS
Supplier product description
Switch: vandal resistant; Pos: 2; SPST-NO; 2A/36VDC; IP65; OFF-(ON)
Useful information
Supplier parameters
Product code
GQ12-AH-10DJY24VS
Backlight colour
yellow
Body colour
silver
Body material
stainless steel
Button shape
prominent
Contacts configuration
SPST-NO
DC contacts rating @R
2A / 36V DC
Electrical life
200000 cycles
Illumination
LED
Illumination voltage
24V
IP rating
IP65
Leads
for soldering
Manufacturer
ONPOW
Max. contact resistance
:50mΩ
Mechanical durability
1000000 cycles
Mounting hole diameter
Ø12mm
Number of positions
2
Operating Force
3.5N
Operating temperature
-25...55°C
Related items
M12-12H
Ring shape
rounded
Stable positions number
1
Switching method
OFF-(ON)
Test voltage
1.5kV