Product Code: CR30-15AC
More similar products
Price range
AmountPrice incl. VAT (pcs)
1-4
wholesale
Min. qty: 1
Multiplier: 1
Total:
67.20
2026-05-28 Estimated delivery
*Total delivery cost will be calculated in the checkout.
Warehouse in Europe
Warehouse in Europe
90% positive feedback
94%+ positive feedback
30 day money back guarantee
30 day money back guarantee
Product description
Sensor: capacitive; Range: 0÷15mm; 85÷264VAC; OUT: 2-wire NC; 2m AUTONICS
Product code
CR30-15AC
Supplier product description
Sensor: capacitive; Range: 0÷15mm; 85÷264VAC; OUT: 2-wire NC; 2m
Useful information
Supplier parameters
Product code
CR30-15AC
Supplier's product code
CR30-15AC
Product ID
U-153601
Body material
brass
Connection
cables
IP rating
IP65
Kind of forehead
non-embedded
Lead length
2m
Manufacturer
AUTONICS
Max. operating current
200mA
Operating temperature
-25...70°C
Output configuration
2-wire NC
Plating material
nickel
Range
0...15mm
Sensors features
sensitivity adjustable
Supply voltage
85...264V AC
Switch housing
M30
Switching frequency max
20Hz