Product Code: HEAT180SIHF-6G0.75
Brand
More similar products
Price range
AmountPrice incl. VAT (m)
1-9
wholesale
Min. qty: 1
Multiplier: 1
Total:
6.80
2026-05-28 Estimated delivery
*Total delivery cost will be calculated in the checkout.
Warehouse in Europe
Warehouse in Europe
90% positive feedback
94%+ positive feedback
30 day money back guarantee
30 day money back guarantee
Product description
Wire; SiHF; 6G0.75mm2; Cu; stranded; silicone; red-brown; -50÷180°C LAPP
U-202944
Brand
Product code
HEAT180SIHF-6G0.75
Supplier product description
Wire; SiHF; 6G0.75mm2; Cu; stranded; silicone; red-brown; -50÷180°C
Useful information
Supplier parameters
Product code
HEAT180SIHF-6G0.75
Cable application
saunas and solariums
Cable external diameter
9.2mm
Cable structure
6G0.75mm<sup>2</sup>
Conform to the norm
IEC 60332-1-2
Core marking
black, numbered + ground wire
Core section
0.75mm<sup>2</sup>
Core structure
stranded
CPR standard
no classification
Earth core
yellow-green
Flexibility class
5
Information
The UL Label and Mark on full factory packaging only
Insulation colour
red-brown
Kind of core
Cu
Kind of material
flame retardant
Kind of wire
SiHF
Manufacturer
LAPP
Manufacturer series
ÖLFLEX® HEAT 180 SiHF
Number of cores
6
Operating temperature
-50...180°C
Rated voltage
0.3kV