Product Code: BT151S-650R.118
Price range
AmountPrice incl. VAT (pcs)
1-9
wholesale
Min. qty: 1
Multiplier: 1
Total:
1.60
2026-05-26 Estimated delivery
*Total delivery cost will be calculated in the checkout.
Warehouse in Europe
Warehouse in Europe
90% positive feedback
94%+ positive feedback
30 day money back guarantee
30 day money back guarantee
Product description
Thyristor; 650V; Ifmax: 12A; 7.5A; Igt: 2mA; DPAK; SMD; reel,tape WeEn Semiconductors
Product code
BT151S-650R.118
Supplier product description
Thyristor; 650V; Ifmax: 12A; 7.5A; Igt: 2mA; DPAK; SMD; reel,tape
Useful information
Supplier parameters
Case
DPAK
Gate current
2mA
Kind of package
tape
Load current
7.5A
Manufacturer
WeEn Semiconductors
Max. forward impulse current
120A
Max. load current
12A
Max. off-state voltage
650V