Product Code: FKP2-100P/100-R
Price range
AmountPrice incl. VAT (pcs)
1-9
wholesale
Min. qty: 1
Multiplier: 1
Total:
0.70
2026-05-27 Estimated delivery
*Total delivery cost will be calculated in the checkout.
Warehouse in Europe
Warehouse in Europe
90% positive feedback
94%+ positive feedback
30 day money back guarantee
30 day money back guarantee
Product description
Wima
Capacitor: polypropylene; 100pF; Uoper: 100VDC; Uoper max: 100VDC WIMA
U-189559
Brand
Product code
FKP2-100P/100-R
Supplier product description
Capacitor: polypropylene; 100pF; Uoper: 100VDC; Uoper max: 100VDC
Useful information
Supplier parameters
Product code
FKP2-100P/100-R
Body dimensions
4.5x6x7.2mm
Capacitance
0.1nF
Capacitor application
AC applications
Capacitors features
low, negative temperature coefficient
Climate class
55/100/56
Flammability rating
UL94V-0
Kind of material
flame retardant
Kind of package
tape
Manufacturer
WIMA
Max. operating voltage
100V DC
Mounting
THT
Operating temperature
-55...100°C
Operating voltage
100V DC
Pulse resistance
1kV/μs
Terminal pitch
5mm
Type of capacitor
polypropylene
Tolerance
±5%