Product Code: DG75X07T2L
More similar products
Price range
AmountPrice incl. VAT (pcs)
1-4
wholesale
Min. qty: 1
Multiplier: 1
Total:
10.30
2026-05-28 Estimated delivery
*Total delivery cost will be calculated in the checkout.
Warehouse in Europe
Warehouse in Europe
90% positive feedback
94%+ positive feedback
30 day money back guarantee
30 day money back guarantee
Product description
Transistor: IGBT; 650V; 75A; 428W; TO247PLUS STARPOWER SEMICONDUCTOR
Product code
DG75X07T2L
Supplier product description
Transistor: IGBT; 650V; 75A; 428W; TO247PLUS
Useful information
Supplier parameters
Product code
DG75X07T2L
Supplier's product code
DG75X07T2L
Product ID
U-2964912
Case
TO247PLUS
Collector current
75A
Collector-emitter voltage
650V
Features of semiconductor devices
integrated anti-parallel diode
Gate charge
0.52µC
Gate-emitter voltage
±20V
Kind of package
tube
Manufacturer
STARPOWER SEMICONDUCTOR
Mounting
THT
Power dissipation
428W
Pulsed collector current
300A