Product Code: P6SMBJ28A-DIO
Price range
AmountPrice incl. VAT (pcs)
1-99
wholesale
Min. qty: 1
Multiplier: 1
Total:
0.15
2026-05-26 Estimated delivery
*Total delivery cost will be calculated in the checkout.
Warehouse in Europe
Warehouse in Europe
90% positive feedback
94%+ positive feedback
30 day money back guarantee
30 day money back guarantee
Product description
Diode: TVS; 600W; 31.1÷34.5V; 13.2A; unidirectional; ±5%; SMB DIOTEC SEMICONDUCTOR
Product code
P6SMBJ28A-DIO
Supplier product description
Diode: TVS; 600W; 31.1÷34.5V; 13.2A; unidirectional; ±5%; SMB
Useful information
Supplier parameters
Product code
P6SMBJ28A-DIO
Supplier's product code
P6SMBJ28A-DIO
Product ID
U-284152
Breakdown voltage
31.1...34.5V
Case
SMB
Kind of package
tape
Leakage current
5µA
Manufacturer
DIOTEC SEMICONDUCTOR
Manufacturer series
P6SMBJ
Max. forward impulse current
13.2A
Max. off-state voltage
28V
Mounting
SMD
Peak pulse power dissipation
0.6kW
Semiconductor structure
unidirectional
Type of diode
TVS
Tolerance
±5%