Product Code: EEEFKV680XAP
Price range
AmountPrice incl. VAT (pcs)
1-9
Total:
0.65
Warehouse in Europe
90% positive feedback
94%+ positive feedback
30 day money back guarantee
30 day money back guarantee
Product description
Capacitor: electrolytic; low ESR; SMD; 68uF; 35VDC; Ø6.3x7.7mm PANASONIC
Product code
EEEFKV680XAP
Supplier product description
Capacitor: electrolytic; low ESR; SMD; 68uF; 35VDC; Ø6.3x7.7mm
Useful information
Supplier parameters
Product code
EEEFKV680XAP
Product ID
U-2355656
Body dimensions
Ø6.3x7.7mm
Capacitance
68µF
Capacitors features
high temperature reflow
Case
D8
Conform to the norm
AEC-Q200
Diameter
6.3mm
Height
7.7mm
Impedance
0.34Ω
Kind of capacitor
low ESR
Manufacturer
PANASONIC
Manufacturer series
FK
Mounting
SMD
Operating current
0.28A
Operating temperature
-55...105°C
Operating voltage
35V DC
Service life
2000h
Type of capacitor
electrolytic
Tolerance
±20%