Product Code: ESB20-20N-14
ABB
Brand
More similar products
Price range
AmountPrice incl. VAT (pcs)
1-4
Total:
61.65
Warehouse in Europe
90% positive feedback
94%+ positive feedback
30 day money back guarantee
30 day money back guarantee
Product description
ABB
Contactor: 2-pole installation; 20A; 12VAC,12VDC; NO x2; ESB ABB
U-182618
Brand
Product code
ESB20-20N-14
Supplier product description
Contactor: 2-pole installation; 20A; 12VAC,12VDC; NO x2; ESB
Useful information
Supplier parameters
Product code
ESB20-20N-14
Supplier's product code
ESB20-20N-14
Product ID
U-182618
Body dimensions
17.8x85x64.8mm
Contacts configuration
NO x2
Control voltage
12V DC
Leads
screw terminals
Manufacturer
Manufacturer series
ESB
Max. operating current
20A
Mounting
for DIN rail mounting
Operating temperature
-25...55°C
Switched voltage
max. 400V AC