Product Code: DILER-31-G-12VDC
Price range
AmountPrice incl. VAT (pcs)
1-4
Total:
147.95
Warehouse in Europe
90% positive feedback
94%+ positive feedback
30 day money back guarantee
30 day money back guarantee
Product description
Contactor: 4-pole; NC + NO x3; 12VDC; 6A; DILER; screw terminals EATON ELECTRIC
Product code
DILER-31-G-12VDC
Supplier product description
Contactor: 4-pole; NC + NO x3; 12VDC; 6A; DILER; screw terminals
Supplier parameters
Product code
DILER-31-G-12VDC
Supplier's product code
DILER-31-G-12VDC
Product ID
U-164081
Contacts configuration
NC + NO x3
Control voltage
12V DC
Height
58mm
Leads
screw terminals
Manufacturer
EATON ELECTRIC
Manufacturer series
DILER
Max. operating current
6A
Mounting
on panel
Operating temperature
-25...50°C
Type of contactor
4-pole
Width
45mm