Product Code: SKKD380/12
More similar products
Price range
AmountPrice incl. VAT (pcs)
1-2
Total:
503.45
Warehouse in Europe
90% positive feedback
94%+ positive feedback
30 day money back guarantee
30 day money back guarantee
Product description
Module: diode; double series; 1.2kV; If: 380A; SEMIPACK3; A78b; 600A SEMIKRON DANFOSS
Product code
SKKD380/12
Supplier product description
Module: diode; double series; 1.2kV; If: 380A; SEMIPACK3; A78b; 600A
Useful information
Supplier parameters
Product code
SKKD380/12
Case
SEMIPACK3
Electrical mounting
screw
Load current
380A
Manufacturer
SEMIKRON DANFOSS
Max. forward impulse current
10kA
Max. forward voltage
1.25V
Max. load current
600A
Max. off-state voltage
1.2kV