Product Code: HOLD-P.34-12-66/YL
Brand
More similar products
Price range
AmountPrice incl. VAT (roll)
1-4
Total:
7.30
Warehouse in Europe
90% positive feedback
94%+ positive feedback
30 day money back guarantee
30 day money back guarantee
Product description
Tape: electrical insulating; W: 12mm; L: 66m; Thk: 0.06mm; yellow H-OLD
U-1900508
Brand
Product code
HOLD-P.34-12-66/YL
Supplier product description
Tape: electrical insulating; W: 12mm; L: 66m; Thk: 0.06mm; yellow
Useful information
Supplier parameters
Product code
HOLD-P.34-12-66/YL
Supplier's product code
HOLD-P.34-12-66/YL
Product ID
U-1900508
Adhesion to steel
2.5N/cm
Colour
yellow
Dielectric strength
4.5kV
Elongation at rupture
80%
Kind of adhesive
acrylic
Length
66m
Manufacturer
H-OLD
Operating temperature
max. 180°C
Resistance to
most of solvents
Tape application
coils
Tape features
good insulating properties
Tape material
polyester
Tensile strength
40N/cm
Thickness
60µm
Type of tape
electrical insulating
Width
12mm