Product Code: RM85201125502401
Price range
AmountPrice incl. VAT (pcs)
1-9
Total:
8.20
Warehouse in Europe
90% positive feedback
94%+ positive feedback
30 day money back guarantee
30 day money back guarantee
Product description
RELPOL
Relay: electromagnetic; SPDT; Ucoil: 24VAC; Icontacts max: 16A RELPOL
Specifications
SKU
U-312108
Brand
Product code
RM85201125502401
Supplier product description
Relay: electromagnetic; SPDT; Ucoil: 24VAC; Icontacts max: 16A
Supplier parameters
Product code
RM85201125502401
Brand
RELPOL
Supplier's product code
RM85201125502401
Product ID
U-312108
AC contacts rating @R
16A / 250V AC
Body colour
transparent
Body dimensions
29x12.7x15.7mm
Coil power consumption
0.75VA
Coil resistance
400Ω
Coil voltage max.
28.8V AC
Coil voltage min.
19.2V AC
Contact current max.
16A
Contact material
AgNi
Contact resistance
100mΩ
Contacts configuration
SPDT
Current rating
16A
DC contacts rating @R
16A / 24V DC
IP rating
IP67
Manufacturer
Manufacturer series
RM85
Max surge current
30A
Mounting
PCB
OEM number
859814
Operate time
8ms
Operating temperature
-40...85°C
Rated coil voltage
24V AC
Relay variant
miniature
Related items
GD50
Release time
3ms
Switched voltage
max. 250V DC
Terminal pitch
5mm