Product Code: MFLEX500C-3G2.5
More similar products
Price range
AmountPrice incl. VAT (m)
1-9
Total:
21.75
Warehouse in Europe
90% positive feedback
94%+ positive feedback
30 day money back guarantee
30 day money back guarantee
Product description
Wire; MEGAFLEX® 500-C; 3G2.5mm2; tinned copper braid; LSZH; grey HELU
Product code
MFLEX500C-3G2.5
Supplier product description
Wire; MEGAFLEX® 500-C; 3G2.5mm2; tinned copper braid; LSZH; grey
Useful information
Supplier parameters
Product code
MFLEX500C-3G2.5
Supplier's product code
MFLEX500C-3G2.5
Product ID
U-2308777
Cable application
industrial applications
Cable external diameter
9mm
Cable structure
3G2.5mm<sup>2</sup>
Conform to the norm
CSA FT1
Core marking
black, numbered + ground wire
Core section
2.5mm<sup>2</sup>
Core structure
stranded
CPR standard
no classification
Earth core
yellow-green
Flexibility class
5
Information
The UL Label and Mark on full factory packaging only
Insulation colour
grey
Kind of core
Cu
Kind of material
flame retardant
Kind of wire
MEGAFLEX® 500-C
Manufacturer
HELU
Number of cores
3
Operating temperature
-30...80°C
Rated voltage
0.3kV