Product Code: MFLEX500-12G0.5
More similar products
Price range
AmountPrice incl. VAT (m)
1-9
Total:
14.55
Warehouse in Europe
90% positive feedback
94%+ positive feedback
30 day money back guarantee
30 day money back guarantee
Product description
Wire; MEGAFLEX®500; 12G0.5mm2; unshielded; 300V,500V; Cu; stranded HELU
Product code
MFLEX500-12G0.5
Supplier product description
Wire; MEGAFLEX®500; 12G0.5mm2; unshielded; 300V,500V; Cu; stranded
Useful information
Supplier parameters
Product code
MFLEX500-12G0.5
Cable application
industrial applications
Cable external diameter
9.1mm
Cable structure
12G0.5mm<sup>2</sup>
Conform to the norm
UL 20939
Core marking
black, numbered + ground wire
Core section
0.5mm<sup>2</sup>
Core structure
stranded
CPR standard
no classification
Earth core
yellow-green
Information
The UL Label and Mark on full factory packaging only
Insulation colour
grey
Kind of core
Cu
Kind of material
halogen free
Kind of wire
MEGAFLEX®500
Manufacturer
HELU
Number of cores
12
Operating temperature
-30...80°C
Rated voltage
0.3kV