Product Code: HS300-33RF
Price range
AmountPrice incl. VAT (pcs)
1-4
Total:
71.00
Warehouse in Europe
90% positive feedback
94%+ positive feedback
30 day money back guarantee
30 day money back guarantee
Product description
Resistor: wire-wound; screw; 33Ω; 300W; ±1%; 2.5kV; 128x72.5x41.8mm ARCOL/OHMITE
Product code
HS300-33RF
Supplier product description
Resistor: wire-wound; screw; 33Ω; 300W; ±1%; 2.5kV; 128x72.5x41.8mm
Useful information
Supplier parameters
Product code
HS300-33RF
Brand
ARCOL/OHMITE
Supplier's product code
HS300-33RF
Product ID
U-210695
Body dimensions
128x72.5x41.8mm
Leads
M6 screws
Manufacturer
ARCOL/OHMITE
Mounting
screw
Mounting holes pitch
104x59mm
Operating voltage
2.5kV
Power
300W
Power without heatsink
60W
Resistance
33Ω
Resistor features
needs additional heatsink
Temperature coefficient
100ppm/°C
Type of resistor
wire-wound
Tolerance
±1%