Wire; UNITRONIC® BUS CAN; 2x2x0.75mm2; stranded; Cu; violet; 250V LAPP
Product Code: BUS-CAN-2X2X0.75
Brand
More similar products
Price range
AmountPrice incl. VAT (m)
1-9
Total:
10.35
Warehouse in Europe
90% positive feedback
94%+ positive feedback
30 day money back guarantee
30 day money back guarantee
Product description
U-134706
Brand
Product code
BUS-CAN-2X2X0.75
Supplier product description
Wire; UNITRONIC® BUS CAN; 2x2x0.75mm2; stranded; Cu; violet; 250V
Useful information
Supplier parameters
Product code
BUS-CAN-2X2X0.75
Cable application
automatics
Cable external diameter
11.5mm
Cable features
twisted pair conductors
Cable structure
2x2x0.75mm<sup>2</sup>
Conform to the norm
IEC 60332-1-2
Core section
0.75mm<sup>2</sup>
Core structure
stranded
CPR standard
no classification
Information
The UL Label and Mark on full factory packaging only
Insulation colour
violet
Kind of core
Cu
Kind of material
flame retardant
Kind of wire
UNITRONIC® BUS CAN
Manufacturer
LAPP
No. of pairs
2
Number of cores
4
Operating temperature
-30...80°C
Rated voltage
0.25kV