Product Code: FKP02-4.7N/100
Price range
AmountPrice incl. VAT (pcs)
1-9
wholesale
Min. qty: 2
Multiplier: 1
Total:
3.70
Warehouse in Europe
90% positive feedback
94%+ positive feedback
30 day money back guarantee
30 day money back guarantee
Product description
Wima
Capacitor: polypropylene; 4.7nF; 100VDC; 63VAC; 4.6x9x4.6mm; THT WIMA
U-189487
Brand
Product code
FKP02-4.7N/100
Supplier product description
Capacitor: polypropylene; 4.7nF; 100VDC; 63VAC; 4.6x9x4.6mm; THT
Useful information
Supplier parameters
Product code
FKP02-4.7N/100
Supplier's product code
FKP02-4.7N/100
Product ID
U-189487
Body dimensions
4.6x9x4.6mm
Capacitance
4.7nF
Capacitor application
supression circuits
Climate class
55/100/21
Kind of package
tape
Manufacturer
WIMA
Max. operating voltage
100V DC
Mounting
THT
Operating temperature
-55...100°C
Terminal pitch
2.5mm
Type of capacitor
polypropylene
Tolerance
±5%