Product Code: MKP4-470N/1K
Price range
AmountPrice incl. VAT (pcs)
1-9
Total:
3.45
Warehouse in Europe
90% positive feedback
94%+ positive feedback
30 day money back guarantee
30 day money back guarantee
Product description
Wima
Capacitor: polypropylene; 470nF; Uoper: 1kVDC; Uoper max: 1kVDC WIMA
U-260357
Brand
Product code
MKP4-470N/1K
Supplier product description
Capacitor: polypropylene; 470nF; Uoper: 1kVDC; Uoper max: 1kVDC
Useful information
Supplier parameters
Product code
MKP4-470N/1K
Supplier's product code
MKP4-470N/1K
Product ID
U-260357
Body dimensions
13x24x31.5mm
Capacitance
0.47µF
Capacitor application
timing circuits
Climate class
55/100/56
Flammability rating
UL94V-0
Kind of material
flame retardant
Lead length
6mm
Manufacturer
WIMA
Max. operating voltage
400V AC
Mounting
THT
Operating temperature
-55...100°C
Operating voltage
1kV DC
Pulse resistance
200V/μs
Terminal pitch
27.5mm
Type of capacitor
polypropylene
Tolerance
±10%