Product Code: MKS2-330N/63-5%-R
Wima
Brand
Price range
AmountPrice incl. VAT (pcs)
1-99
wholesale
Min. qty: 10
Multiplier: 10
Total:
5.00
Warehouse in Europe
90% positive feedback
94%+ positive feedback
30 day money back guarantee
30 day money back guarantee
Product description
Wima
Capacitor: polyester; 330nF; Uoper: 63VDC; 40VAC; Uoper max: 63VDC WIMA
U-260595
Brand
Product code
MKS2-330N/63-5%-R
Supplier product description
Capacitor: polyester; 330nF; Uoper: 63VDC; 40VAC; Uoper max: 63VDC
Useful information
Supplier parameters
Product code
MKS2-330N/63-5%-R
Supplier's product code
MKS2-330N/63-5%-R
Product ID
U-260595
Body dimensions
3.5x8.5x7.2mm
Capacitance
0.33µF
Capacitor application
DC applications
Climate class
55/100/21
Flammability rating
UL94V-0
Kind of material
flame retardant
Kind of package
tape
Manufacturer
Manufacturer series
MKT
Max. operating voltage
40V AC
Mounting
THT
Operating temperature
-55...100°C
Operating voltage
63V DC
Pulse resistance
15V/μs
Terminal pitch
5mm
Type of capacitor
polyester
Tolerance
±5%