Product Code: SKT300/12E
More similar products
Price range
AmountPrice incl. VAT (pcs)
1-2
Total:
240.45
Warehouse in Europe
90% positive feedback
94%+ positive feedback
30 day money back guarantee
30 day money back guarantee
Product description
Thyristor: stud; 1.2kV; Ifmax: 550A; 300A; Igt: 200mA; TO118,TO209AD SEMIKRON DANFOSS
Product code
SKT300/12E
Supplier product description
Thyristor: stud; 1.2kV; Ifmax: 550A; 300A; Igt: 200mA; TO118,TO209AD
Useful information
Supplier parameters
Product code
SKT300/12E
Supplier's product code
SKT300/12E
Product ID
U-3089402
Case
TO118
Fastening thread
M24x1,5
Gate current
200mA
Kind of package
bulk
Load current
300A
Manufacturer
SEMIKRON DANFOSS
Manufacturer series
SKT300
Max. forward impulse current
11kA
Max. load current
550A
Max. off-state voltage
1.2kV